Domů 
Předchozí stránka 
Následující stránka 
Historie změn 
 Kopírovat URL stránky 
 
Vytisknout tuto stránkuVytisknout tuto stránku / kapitolu  
Banka  >  Zaúčtování a likvidace ...

Zaúčtování a likvidace bankovního výpisu

Tento proces je rozdělen na dva základní kroky. Prvním krokem je párování plateb, druhý krok je zaúčtování samotného výpisu jako celku.

Video návod naleznete zde - https://youtu.be/I7UxKRQPOGE https://youtu.be/I7UxKRQPOGE.


1. Likvidace plateb

V sekci |Banka |Likvidace příchozích plateb máte přehled transakcí k párování a likvidaci. Barevné označení záznamů k likvidaci (pravý sloupec) má následující význam:

ZelenáProgram našel záznam účetního deníku odpovídající příchozí platbě.
ŽlutáProgram našel záznamy účetního deníku zčásti odpovídající příchozí platbě (partner, účet), nyní stačí vybrat jeden z nabízených záznamů.
ModráProgram našel záznamy účetního deníku, které by mohly být odpovídající příchozí platbě (účet). Nyní je nutné vybrat partnera a jeden z nabízených záznamů.
ČervenáProgram nenašel odpovídající záznamy účetního deníku, tudíž je nutné vybrat veškeré údaje záznamu, protože předvyplněné údaje programem nejsou reálné a platby by se nezaúčtovaly správně.

Jakmile jsou všechny údaje správně vyplněné a odpovídající lze bankovní výpis jednoduše zlikvidovat tlačítkem OK. Pokud nechcete či nemůžete výpis zlikvidovat nyní, ale chcete ho odstranit z aktuálního seznamů výpisů k likvidaci je možné výpis dočasně odstranit tlačítkem Přeskočit.

Pro hromadné úkony lze použít označovací políčko na levé straně řádků či označit vše políčkem u slova Transakce pod horní lištou a poté provádět hromadné likvidace a další úpravy tlačítky na horní liště.

  
Funkce likvidace příchozích plateb
  
  Obrázek 1: Funkce likvidace příchozích plateb

Po správné likvidaci platby s danou fakturu se na ní zobrazí záznam o zaplacení. Zaúčtování bankovního výpisu nemá vliv na vytvoření záznamu o platbě. Zlikvidovaná transakce je na bankovním výpisu ve sloupci "Účel platby" podbarvena zeleně.

  
Záznam o zaplacení faktury
  
  Obrázek 2: Záznam o zaplacení faktury

Při nesprávné likvidaci platby lze zrušit likvidaci konkrétních transakcí, není třeba rušit likvidaci celého bank. výpisu. Pro zrušení jedné transakce si otevřete bankovní výpis, klikněte na danou transakci a poté na možnost Více v horním panelu nástrojů. Zde uvidíte možnost "Zrušit likvidaci".

  
Zrušení likvidace - jednotlivě
  
  Obrázek 3: Zrušení likvidace - jednotlivě


2. Zaúčtování bankovního výpisu

Pro zaúčtování bankovního výpisu je zásadní, aby byly dané vystavené a přijaté dokumenty vždy zaúčtované. Poté se bude vše správně promítat i do saldokonta.

Při zaúčtování máte možnost vybrat, zda-li chcete pro zaúčtování použít datum z výpisu či data jednotlivých transakcí.

  
Možnost volby data zaúčtování
  
  Obrázek 4: Možnost volby data zaúčtování


Pro zaúčtování bankovního výpisu je nutné kliknout na řádek konkrétního výpisu. Poté se Vám zobrazí detail bankovního výpisu a konkrétní platby. Zde zvolte možnost Zaúčtování.

  
Zaúčtování bankovního výpisu
  
  Obrázek 5: Zaúčtování bankovního výpisu

Poté se Vám otevře účetní deník, kde je nutné vybrat konkrétní platby. Při výběru je klíčové řídit se příslušným účtem a názvem partnera.

Program dokáže automaticky párovat platbu s daným dokumentem (uzavřít otevřené položky v saldokontu). Pokud máte před likvidací a zaúčtováním bankovního výpisu zaúčtovány příslusné faktury, poté se vše správně promítne v saldokontu. Postup je následující:

a) zaúčtování faktur a jiných dokladů za dané období výpisu
b) likvidace bankovního výpisu
c) zaúčtování bankovního výpisu

Při dodržení těchto kroků budou platby automaticky spárovány v saldokontu, platba a faktury budou uzavřeny. V saldokontu se tedy zobrazí pouze platby nesprávně spárované nebo nezaplacené faktury a další neodpovídající transakce.

Poté stačí kliknout na Uložit.

  
Výběr účtů pro zaúčtování bankovního výpisu
  
  Obrázek 6: Výběr účtů pro zaúčtování bankovního výpisu

Další druhy plateb jako jsou bankovní poplatky, povinné odvody či mzdy jsou rozeznány podle textu platby a na základě toho jsou zaúčtovány. Pokud Vám zaúčtování dané platby nevyhovuje, klikněte na řádku, který chcete změnit na číslo účtu a v novém okně upravte, vše potřebné. Změnu potvrďte a uložte.


Odkazy na tuto stránku

---
Datum a čas poslední úpravy 25.10.2022 12:13:45
© Eurofaktura s.r.o. 2003-2023