Máme pro Vás přehledný návod, jak na uzavření předchozího a otevření nového účetního období. Krok po kroku si zde můžete zkontrolovat, zda jste si vše správně nastavili, na nic jste nezapomněli, a tak budete lépe připraveni na ne příliš oblíbenou část roku! 🙂

Nejdříve si zkontrolujte účetní období 2019 – Účetnictví – Kódy a nastavení – Účetní období. V políčku Způsob výpočtu počátečních stavů vyberte možnost PS ručně zaúčtovány v daném roce

V dalším účetním období – rok 2020, je nastaven výchozí způsob výpočtu PS jako PS převzaty z konečných stavů předchozího roku, z důvodu možnosti účtování na přelomu období.

Jak přesně postupovat při roční účetní uzávěrce? Pojďme si ukázat jednotlivé kroky!

(Pozn. v případě, že již nechcete zasahovat do předchozího účetního období)

Před provedením účetní uzávěrky doporučujeme provést kontrolu vyrovnání účetních záznamů (aktiv a pasiv) přes sestavy Rozvaha – analyticky a Výsledovka – analyticky. Vypočítaný hospodářský výsledek by měl být shodný v obou sestavách. Pokud tomu tak není, je v zaúčtovaných dokladech chyba.

1. UZAVŘENÍ VÝSLEDKOVÝCH ÚČTŮ (5. a 6. třídy)
V Účetnictví – Účetní deník – Nový účetní deník vytvořte nový deník, jako druh zvolte uzavření výsledkových účtů. Oba datumy nastavte na 31.12.2019 a potvrďte. Vytvořený účetní deník se Vám otevře, v panelu nástrojů vyberte tlačítko Více – Uzavření účtů (účetní závěrka). Do pole Účet vyplňte 5*, 6* , nic dalšího nevybírejte a stiskněte OK.

TIP: Zaúčtování daně z příjmu proveďte před uzavřením účtů 5* a 6*. Při výpočtu VH a následném zjištění daně z příjmu doporučujeme využít obratovou předvahu nebo účetní výkazy v korunách.

Vzniklý rozdíl zaúčtujte (tlačítko Vyrovnání účetního deníku) na účet 710, a aktiva a pasiva budou vyrovnána.

2. ARCHIVACE PŘEDCHOZÍHO ÚČETNÍHO OBDOBÍ a NASTAVENÍ NOVÉHO ÚČETNÍHO OBDOBÍ
Otevřete si aktuální účetní období (2019), které chcete uzavřít – Účetnictví – Kódy a nastavení – Účetní období a v poli stav údajů zvolte možnost archivováno – změna údajů zakázána.

Poté vyberte následující účetní období (2020) a v poli Způsob výpočtu počátečních stavů vyberte možnost PS ručně zaúčtovány v daném roce.

3. OTEVŘENÍ NOVÉHO ÚČETNÍHO OBDOBÍ
V sestavách vyhledejte Přesun zůstatků z předchozího účetního období. Nové účetní období bude rok 2020, nic jiného neupravujte a klikněte na Spustit. Jakmile je proces dokončen, zobrazí se vygenerovaný XML soubor, který ignorujte.

Správné otevření účtů lze zkontrolovat v Účetnictví – Účetní deník. V novém účetním období (2020) bude účetní deník s názvem otevření účetního období.  Výsledek hospodaření bude automaticky zaúčtován 701/431, případně 431/701. Tento deník by měl být vyrovnaný a všechny PS správně převedeny do nového roku.

UPOZORNĚNÍ: Pokud účetní deník ze 3. kroku, bude označen jako otevření účetního období (nevyrovnané), znamená to, že někde nastala chyba. Proto tento deník smažte, vraťte se zpět do Sestav a vyhledejte sestavu Kontrola uzavření položek a spusťte její generování. Po dokončení procesu, zopakujte spuštění sestavy Přesun zůstatků z předchozího účetního období. Tentokrát by účetní deník měl být vyrovnaný. 

4. VÝKAZY
Po úspěšném rozdělení účetních období se Vám správně zobrazí i účetní výkazy (do tohoto okamžiku budete mít k dispozici data pouze za aktuální účetní období). Výkazy naleznete v Sestavách – Účetní výkazy (Rozvaha a Výkaz zisku a ztráty).

Pokud v poli Typ výkazu nemáte nic na výběr, je nutné nejprve výkazy importovat. Jak na se dozvíte zde – Šablony účetních výkazů.

UPOZORNĚNÍ: Pokud generujete účetní výkazy opravdu až po uzavření účetního období, je nutné vyloučit uzavírací účetní deník. V poli Druh účetního deníku klikněte na označit / odznačit vše a poté odklikněte “uzavření výsledkových účtů”. V opačném případě (před uzavřením účetního období) není nutné specifikovat druhy účetního deníku.

Leave a Reply